HAMŠÍKOVA ČIAPKA UEFA ZA 100 REPRE ŠTARTOV V SIENI SLÁVY

01.02.2018, Iveta Šodelová

HAMŠÍKOVA ČIAPKA UEFA ZA 100 REPRE ŠTARTOV V SIENI SLÁVY

31. Január 2018

 

BRATISLAVA (SFZ/PETER ZEMAN) – Sieň slávy slovenského futbalu je bohatšia o ďalší cenný artefakt. Je ním Hamšíkova čiapka udelená pri príležitosti 100 odohraných zápasov v najcennejšom drese. Špeciálnu cena udeľuje UEFA pre hráčov, ktorí  dosiahli métu 100 reprezentačných štartov.

Keď sa výkonná komisia UEFA rozhodla v auguste 2011 pripomenúť si všetkých európskych hráčov, ktorí odohrali viac ako 100 zápasov za svoj národný tím, navrhla pri tejto príležitosti udeľovať vybraným hráčom špeciálnu cenu. Nie náhodou je ňou čiapka. Presnejšie - personalizovaný baret a medaila. UEFA nadviazala v roku 2011 na historický odkaz a rozhodla sa  týmto spôsobom oceniť naraz 109 hráčov z 36 krajín sveta a pokračuje v tejto tradícii dodnes. Dlho bol jediným držiteľom tejto prestížnej ceny reprezentačný rekordér v počte odohraných zápasov v najcennejšom drese Miroslav Karhan. Zápasom v Glasgowe proti Škótsku (5.10.2017) vstúpil do elitného klubu druhý slovenský stovkár Marek Hamšík. Pred posledným minuloročným kvalifikačným zápasom s Maltou v Trnave prevzal z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika a generálneho sekretára SFZ Jozefa Klimenta pamätný dres, medailu a čiapku UEFA za 100 štartov v reprezentácii.

V čase reprezentačného jubilea vrcholila kvalifikácia o postup na MS 2018 a Hamšíkov pamätný stý zápas v Glasgowe  prekryla dôležitosť duelu proti Škótsku. Prehrali sme 0:1 a tak sa novému stovkárovi po zápase k méte 100 nehovorilo ľahko. „Neviem či budem na tento duel spomínať v dobrom, ale chalani bojovali, dali do toho srdiečko a je veľká škoda, že to nevyšlo. Nebol to len môj stý reprezentačný zápas, stratili sme v závere cenný bod,“ neskrýval Hamšík sklamanie v mix-zóne na štadióne v Hampden Parku. 

Prvý reprezentačný zápas odohral Hamšík  7. februára 2007 v Jereze v prípravnom zápase proti Poľsku (2:2). Premiérový reprezentačný gól dosiahol v šiestom zápase v kvalifikácii o postup na ME 2008 do siete San Marína pri víťazstve 7:0 v Dubnici nad Váhom. Celkovo nazbieral Hamšík 103 štartov (viac má na konte iba Karhan 107) a vsietil 21 gólov (viac dosiahol iba Vittek 23 a Sz. Németh 22). Spolu odohral v reprezentácii 8419 minút (Karhan 8758).

Hamšíkova čiapka je vo vitríne Siene slávy slovenského futbalu, ale ukrátený nebol ani samotný hráč. „UEFA pripravila dve čiapky. Jednu prevzal Marek Hamšík pred duelom s Maltou, druhá bude súčasťou expozície v Sieni slávy aby pripomínala fanúšikom ďalší historický moment slovenského futbalu,“ vysvetlil generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

PREČO PRÁVE ČIAPKA?

Príbeh začína na Britských ostrovoch, kde v roku 1886 Angličania prvýkrát odmenili svojich reprezentantov, na návrh Lana Jacksona (vtedajšieho asistenta sekretára futbalovej asociácie), za zápas v národnom tíme, pamätnou čiapkou. To sa zapáčilo nielen hráčom, ale inšpirovalo sa aj niekoľko klubov a tak vznikol nový fenomén. Asi tak ako dnes fanúšikovia zbierajú autogramy, tak sa hráči tešili zo svojich čiapok. Nebolo to zas tak často. V mnohých prípadoch hráč dostal, bez ohľadu na počet stretnutí, iba jednu čiapku za sezónu. Treba pripomenúť, že v začiatkoch futbalu hrali britské tímy pravidelne iba tri medzištátne zápasy ročne – medzi sebou.
Pre ilustráciu, keď Alan Lauder Morton ukončil v roku 1933 svoju dvanásťročnú kariéru, na konte mal odohraných 11 reprezentačných zápasov a to bol prosím – nový škótsky rekord! Pred prvou svetovou vojnou registrujeme novú tradíciu a tou je odovzdávanie medailí. Istý čas si mali možnosť hráči dokonca vybrať, či zvolia čiapku alebo medailu. Mnohí z nich si vzhľadom na skromné platy samozrejme vybrali radšej cennejší kov.

REPREZENTAČNÉ ČIAPKY

Éra odovzdávania čiapok sa chýlila ku koncu, ale zbieranie „virtuálnych“ reprezentačných čiapok práve začal. A prežilo dodnes.
Anglická futbalová terminológia prekvapila nejedného nezasväteného fanúšika, ktorý za výrazom „Caps“ (čiapky), skôr očakával „Cups“ (trofeje). Nie, nie je to preklep, všetko je tak ako má byť. Zvyk je železná košeľa a dávny symbol prežil v angličtine v podobe slovného spojenia „International Caps“ (medzinárodné zápasy), čo by voľným prekladom mohlo znamenať – počet nazbieraných čiapok za zápasy v národnom tíme.

ČAKATELIA NA ČIAPKU UEFA

Po Karhanovi a Hamšíkovi je najbližšie k méte 100 odohraných zápasov Martin Škrtel - doteraz odohral 95 zápasov a tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou dočkáme ďalšej slávnosti v priebehu tohto roka. Ján Ďurica ukončil reprezentačnú kariéru v novembri mnulého roka a zastavil sa na méte 91 odohraných zápasov. Spomedzi aktívnych reprezentantov vyzerajú nádejne vyhliadky na stovkársku čiapku aj v prípade Petra Pekaríka, doteraz nazbieral 80 reprezentačných štartov. 

image
Autor: sfz
Zdroj: sfz
Prečítané: 72x