III. liga Západ: V Novom Meste nad Váhom nastali výrazné zmeny
27.07.2018, Martina Radošovská

III. liga Západ: V Novom Meste nad Váhom nastali výrazné zmeny

Tretia Iiga Západ prešla zo všetkých tretích líg najvýraznejšími zmenami, kedy sa okresal počet účastníkov z 18 na 16. Okrem postupujúcej Dubnice nad Váhom sa so súťažou rozlúčila až štvorica zostupujúcich mužstiev, a to Beluša, Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Topoľčany. Rovnako prišlo aj k viackrát avizovanej zmene, kedy sa po fúzii Považskej Bystrice s Borčicami bude hrávať III. liga v Považskej Bystrici. Do súťaže však pribudli aj nové tváre v podobe postupujúcich Malženíc a Kalnej nad Hronom. Medzi nováčikov bude patriť aj Nové Mesto nad Váhom, ktoré sa stalo vypadávajúcim mužstvom z II. ligy. Novému Mestu hrozilo vypadnutie už po sezóne 2016/2017, no po ukončení športovej činnosti VSS Košice sa nakoniec stali 16-tym účastníkom II. ligy.

image

Odchod trénera Dušana Kramlíka

Snáď najvýraznejšou zmenou v mužstve Nového Mesta nad Váhom je odchod trénera Dušana Kramlíka. Aj preto začala letná príprava pod taktovkou Henricha Macka, ktorý pri mužstve bude pôsobiť aj počas sezóny. Pod jeho vedením v klube už zahviezdila U15, ktorá si v predchádzajúcom ročníku vybojovala prvenstvo a postup do II. ligy.

„Ponuku trénovať A-mužstvo som prijal ako osobnú výzvu, ale aj kvôli hráčom. Chceme, aby v mužstve hralo čo najviac domácich hráčov a chcem naďalej pokračovať v spôsobe hry, ktorý som doteraz prezentoval,“ začal rozhovor Henrich Macko, ktorý za vypadnutím z II. ligy vidí hneď niekoľko dôvodov. „V určitých miestach a momentoch chýbala mužstvu potrebná kvalita. II. liga je náročná po viacerých stránkach a aj práve toto bol jeden z dôvodov. Okrem toho nás poznačila aj strata dôležitých bodov v domácich zápasoch, čo bolo tiež pomerne rozhodujúce. Napriek tomu patrí chalanom všetka česť a uznanie za to, že v súťaži neboli vôbec „fackovacím panákom“, dosahovali sa aj úspešné výsledky.“

Ako sám dodáva, vypadnutie nie je pre mužstvo demotivujúce, na III. ligu sa tešia. „Je to pre nás atraktívna súťaž, navyše keď sa zrealizuje ohlasovaná reorganizácia a zlúčia sa III. ligy do dvoch súťaží, opäť to naberie na kvalite a atraktivite.“ Pre Nové Mesto nad Váhom nebude nová súťaž príliš veľkou neznámou, čo sa však nedá povedať o súperovi, ktorý ich čaká hneď v prvom kole. „Kalná nad Hronom pre nás bude skutočne niečo nové, aj keď máme nejaký prehľad o tom, kto je ťahúňom, alebo kto dáva najviac gólov.“

image

Nastali aj výrazné hráčske obmeny

Okrem trénera Dušana Kramlíka z mužstva odišli hráči Rajmund Mikuš do Dubnice nad Váhom, Tomáš Belic, ktorý využil ponuku AS Trenčín. Erik Mikeš bude od novej sezóny pôsobiť v klube KFC Komárno, Naren Solano a Matej Kosorín sa vrátili späť do Senice a Martin Svatík vyskúša šťastie opäť v Jihlave. Naopak, návrat do mužstva ohlásil Lukáš Šebek a podarilo sa im dotiahnuť hráčov Samuela Vavrúša z Podbrezovej, Denisa Martinka zo Spišskej Novej Vsi a Ľubomíra Železníka z Vrbového. „Títo hráči sú našimi najvýraznejšími posilami, okrem toho sme zakomponovali do A-mužstva dvoch dorastencov Rastislava Martáka a Olivera Hornáčka.“

Najnovšie sa na stránke klubu Nového Mesta nad Váhom objavila informácia o spolupráci: "Predstavitelia klubov sa dohodli na vzájomnej spolupráci o striedavom štarte hráčov podľa SP čl.20 a 21 medzi FK Dubnica nad Váhom  a AFC Nové Mesto nad Váhom."

Káder Nového Mesta sa v rámci prípravy stretol s FC TVD Slavičínom (1:1), s ČSK Uherským Brodom (prehra 1:3) a zmerali si sily aj s FC Viktoria Otrokovicami, s ktorými zvíťazili 0:2. „Prvé týždne prípravy boli po fyzickej stránke náročné. Čo sa týka prípravných zápasov, v prvom zápase so Slavičínom sme boli síce dynamickejší a aj lepší na lopte, no povedal by som, že sme sa ešte len hľadali. V druhom zápase sme skúšali nové veci a hráčov, ktorí u nás boli na skúške, no vôbec nám nevyšli naše predstavy, a až v poslednom stretnutí sme ukázali presne to, čo by sme chceli hrať,“ zhodnotil prípravu Macko.

image

O cieľoch sa zatiaľ nehovorí

Pri otázke, čo by chcelo Nové Mesto nad Váhom dosiahnuť v III. lige, zostáva tréner Macko opatrný: „O cieľoch by som nerád hovoril. Zatiaľ je postačujúce to, že sme dotiahli troch, štyroch hráčov, čo bola aj moja predstava. Po tejto stránke som spokojný a ďakujem prezidentovi klubu p. Danášovi, že mi vyšiel v ústrety a na ktorého hráča som si ukázal, toho sa nám aj podarilo získať. Rovnako chcem poďakovať chalanom, že tá základná os, ktorú som si predstavoval, v mužstve aj zostala.“

Už cez víkend čaká na Nové Mesto nad Váhom v rámci Slovnaft Cup-u zápas s Častkovcami. „S týmto súperom sa poznáme veľmi dobre, a uvidíme aký to bude mať náboj. O tomto zápase sa rozpráva už od vylosovania. Ide o veľkú rivalitu. Rátam s tým, že Častkovce budú mať chuť vytiahnuť sa na nás a myslím si, že toto derby stretnutie priláka do Častkoviec aj veľa divákov.“ Zápas je na programe v sobotu 28. júla 2018 o 17:00.

image

Úspešná kategória U15

Počas minulej sezóny dosiahol Henrich Macko s kategóriou žiakov veľký úspech, keď už po jesennej časti zimovali na čele tabuľky s veľkým bodovým náskokom: „Za jesennú časť sme dostali len 6 gólov a v priemere sme ich za zápas dali asi 5. Na začiatku roka nás však potrápili choroby, takže jar bola o niečo slabšia, stalo sa aj, že sme na zápas prišli s 11-timi hráčmi. Napriek tomu sme už 7 kôl pred koncom súťaže mali 21-bodový náskok, takže sa dá povedať, že zbytok sezóny sme len dohrávali,“ zhodnotil Macko, ktorý v nasledujúcom súťažnom ročníku nebude pokračovať pri kategórii žiakov. Na tomto poste ho vystrieda Peter Udvorka.

„V závere by som sa chcel poďakovať všetkým chalanom za sezónu, nielen tým, čo tu boli, ale aj tým, čo sa postupne pridali, pretože naše začiatky neboli jednoduché. Keď som prišiel na prvý tréning pred rokom a pol, mal som na ňom štyroch chlapcov. Za tú dobu sa mi podarilo rozšíriť káder na 20 chalanov, ktorí sa k nám postupne pridávali sami, pretože videli, že to má zmysel,“ dodal Macko.

Zdroj fotiek: http://afcpovazan.sklub.eu/

Prečítané: 1549x