Jakuš: Chceme prilákať najmenších späť k futbalu!
Autor:
Zdroj: ZsFZ
12.03.2019, Iveta Šodelová

Jakuš: Chceme prilákať najmenších späť k futbalu!

12.03.2019, Iveta Šodelová
Rozhovor s predsedom Komisie mládeže a školského futbalu ZsFZ

Futbalová mládež má na Slovensku svoje problémy a výnimkou nie sú ani mládežnícke tímy pôsobiace v Západoslovenskom futbalovom zväze. O tom, ako sa našej mládeži darí, čo je nové, ako sa zväz vyrovnáva s úbytkom detí vo futbale a mnoho ďalšieho sa dozviete v rozhovore s predsedom Komisie mládeže a školského futbalu ZsFZ Jozefom Jakušom.

Pán Jakuš, ako sa momentálne darí mládeži na západnom Slovensku?

V prvom rade som rád, že už tretí rok funguje PPT– program podpory talentov, ktorý sme si osvojili na stáži v nemeckom Norimbergu. V roku 2019 bude výstupom druhý ročník celoslovenského turnaja výberov kategórií U13 a U14. Ďalej som veľmi rád, že máme za sebou halovú sezónu, ktorá bola pomerne náročná, no my už myslíme na tú nadchádzajúcu.

Čím bude nadchádzajúca halová sezóna iná?

Tento rok chceme pridať kategóriu mladších žiakov a veľmi dôležité bude aj zachovanie dorasteneckého turnaja kategórie U19, kde sme mali problém s počtom prihlásených klubov. Všetko je ale na dobrej ceste a od novembra do decembra máme dovedna naplánovaných 10 mládežníckych halových turnajov.

Môžete prezradiť, na čo sa momentálne sústredí predseda Komisie mládeže a školského futbalu?

V rozmedzí 4. až 6. júna organizujeme druhý ročník turnaja pre kategóriu U14. Ten bude bez futbalových akadémií, ale UTM-ky sa môžu zúčastniť a primárne celky z druhých a tretích líg. Okrem slovenských zástupcov sa predstavia aj Poliaci, Maďari a Česi. Hrať sa bude v dunajskostredskej MOL Football Academy. Mám tam veľmi dobré vzťahy a na Žitnom ostrove sme už nejaké turnaje organizovali. Samozrejme, akadémia Dunajskej Stredy sa nachádza v našom regióne, máme sa čím popýšiť a chceme nadštandardne vybavený komplex ukázať aj zahraničným federáciám.

image
Autor: Tibor Somogyi
Zdroj: Átlátszó Erdély
image
Autor: Tibor Somogyi
Zdroj: Átlátszó Erdély

Poďme teraz k problematike úbytku futbalových základní v kraji. Registruje to aj samotný zväz?

Je to pálčivá téma a práve našou úlohou je prilákať najmenších k futbalu, pretože detí pribúda, ale nie je to vidieť na futbalovej angažovanosti.

Ako propaguje mládežnícky futbal ZsFZ?

Organizovaním čo najväčšieho množstva turnajov chceme aj my pomôcť klubom stretnúť sa, porovnávať sa a dokázať deťom, že futbal je nádherná hra, ktorá sa oplatí hrať.

Čo pokladáte za najväčší problém v rámci regiónov vy?

Ťažko sa mi o tom rozpráva, pretože mi často nejde do hlavy, ako je možné, že starostovia obcí majú prostriedky na financovanie mužov napr. v siedmej či šiestej lige, ale nemajú na kvalifikovaného mládežníckeho trénera, ktorý zapáli deti pre futbal a získa si ich.

image
Zdroj: ZsFZ

Futbalovou verejnosťou často rezonuje téma určitých výnimiek najmä pre kluby z vyšších súťaží, ktoré nemajú dostatočný počet mládežníckych celkov na oprávnený štart v danej súťaži. Je toho už priveľa?

Pre výnimky nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť do fortunaligy, ale logicky siahajú až do tých najnižších súťaží. Treba tomu zamedziť, ak sa pozrieme do oblasti, najjednoduchšie je mať prípravkárske mužstvo. Prečo? Pretože sa oň zväčša starajú rodičia. V žiackej kategórii už angažovanosť rodičov nie je taká a kluby jednoducho odhlasujú žiacke celky zo súťaží, lebo by museli dať do toho väčší kapitál.

Máte riešenie na tento problém?

Určite sme za to, aby sa nastavil správny meter na dodržiavanie pravidiel, čím sa dá zamedziť odchodu z krajských súťaží bášt, ako sú Prievidza, Bánovce, Partizánske, ktoré vychovávajú mládežníkov na rozdiel od napríklad Borčíc. Takéto celky bez fungujúcej mládeže tam nemajú čo robiť. Pevne verím, že v blízkej budúcnosti nájdeme spoločne kľúč na to, aby takýchto tímov bolo v kraji čo najmenej.

Prečítané: 604x