Miroslav Žiak: Kvalitná strava je kľúčom k zdraviu!
16.05.2019, Iveta Šodelová

Miroslav Žiak: Kvalitná strava je kľúčom k zdraviu!

16.05.2019, Iveta Šodelová
Rozhovor s rozhodcom, ktorý sa chce presadiť mimo trávnikov

25. mája budeme mať všetci možnosť rozhodnúť o tom, kto bude našu krajinu zastupovať v Bruseli. Jedným z množstva kandidujúcich je aj človek z futbalového prostredia, ktorý aktívne pôsobí práve v západoregióne. Reč je o  Miroslavovi Žiakovi. Rozhodcu či najmladšieho poslanca VÚC Trenčianskeho samosprávneho kraja sme si pozvali na rozhovor. 

Miroslav, vy rozhodujete už dlhodobejšie v súťažiach ZsFZ,  ako ste k tomu prišli?

K rozhodovaniu som sa dostal približne pred trinástimi rokmi, pretože ma ešte ako futbalistu v dorasteneckom veku bavilo sledovať rozhodcov a zaujímal ma ich uhol pohľadu na problematiku. Navyše v tej dobe nebolo veľa mladých arbitrov, takže ma to lákalo o to viac. Dokonca si spomínam, ako som zbabral svoj prvý zápas, ale vôbec ma to neodradilo, práve naopak. Dnes je to 8 rokov, čo pískam najvyššiu regionálnu súťaž. 

Nechceli by ste si niekedy vyskúšať aj celoslovenské súťaže?

Samozrejme, mal som ambície ísť vyššie. Môj veľmi dobrý kamarát Braňo Hancko, s ktorým sme rovnako začínali,  je dnes dokonca medzinárodným rozhodcom. Ja som si už dávnejšie vybral inú cestu. Zvíťazila práca, ktorej momentálne venujem všetok voľný čas, keďže kandidujem do Európskeho parlamentu. Musím však dodať, že na rozhodovanie si vždy chvíľku nájdem a beriem to už iba ako hobby alebo formu odreagovania. 

image

Ako sa dá prejsť od rozhodovania k politike?

K politike som inklinoval už od útleho veku, rovnako ako k futbalu. Pamätám si, ako som sledoval rôzne debaty či diskusie, hoci som im spočiatku nerozumel (smiech). Po vyštudovaní bezpečnosti a kontroly potravín som začal cítiť čoraz väčšie nutkanie zmeniť niečo v našej spoločnosti. Vstúpil som do strany, v ktorej som začínal ako aktívny člen. Neskôr som bol okresný predseda a pred dvomi rokmi som sa vďaka poctivej práci stal expertom na potraviny. Dennodenne sa stretávam s ľuďmi a čo je zaujímavé, nie každý vie, čo nášmu telu prospieva. Keďže stravou vieme ovplyvniť až na 90 % kvalitu života a zdravia, chcel som využiť svoje poznatky a posunúť ich ďalej. Sú to už dva roky, čo píšem blogy do novín, a musím povedať, že ma to napĺňa 

image

Dajú sa nájsť určité spojitosti medzi futbalom a politikou?

Jednoznačne. Arbiter môže rozhodovať akokoľvek dobre, vždy bude jedna strana nespokojná. A to isté platí i v politike. Ide o to, že aj v tomto smere môžete mať len tie najlepšie úmysly, no vždy sa nájde niekto, kto vaše uvažovanie nepochopí, odsúdi. Osobne si myslím, že aj vďaka skúsenostiam z trávnikov si dokážem poradiť s nepríjemnými situáciami a sústrediť sa výlučne na svoj výkon. 

Prečo ste sa rozhodli kandidovať v eurovoľbách?

Europarlament ovplyvňuje legislatívu zo 60 % v potravinárstve na Slovensku. Ja ako expert v tomto odvetví jasne vidím, ako by sme vďaka únii mohli pomôcť našim farmárom. V súčasnosti sú na slovenských farmárov niekoľkonásobne vyššie legislatívne nároky ako na tých západných, čiže naše úrady doslova šikanujú domácich farmárov, ale dovezené produkty tak nekontrolujú. Za posledných 15 rokov sme nemali v rámci Európskeho parlamentu, a teda konkrétne v poľnohospodárskom výbore, jediného zástupcu. S tým logicky súvisia nedorovnané výšky dotácií pre našich farmárov, takže toto je motivácia, ktorá ma doviedla ku kandidovaniu do Europarlamentu, kde chcem presadiť záujem Slovenska o kvalitné potraviny. 

image
Prečítané: 418x