08.10.1919, Marián Červenka

Postavili sa profesionálom (1. časť)

08.10.1919, Marián Červenka
Najúspešnejší západniari sa predstavili vo 4. kole
image
Autor: Lukáš Grinaj
Zdroj: FC Spartak Trnava

Slovenský pohár je špecifická súťaž ponúkajúca množstvo zaujímavých zápasov, v ktorých často vidieť konfrontáciu Dávida s Goliášom. Neraz sme boli svedkami, že celky z amatérskeho prostredia dokázali nielen potrápiť, ale i poraziť prvoligové a druholigové mužstvá. Do Slovnaft cupu sa v sezóne 2019/2020 zapojilo vyše 220 tímov, z ktorých 69 zastupovalo Západoslovenský futbalový zväz. Kvalitu našich súťaží podčiarkuje fakt, že vo 4. kole sa medzi najlepšou 32 objavilo až 6 celkov zo ZsFZ! Mimochodom, to je najviac spomedzi regiónov BFZ, ZsFZ, SsFZ a VsFZ. Rozhodli sme sa priblížiť cestu týchto šiestich klubov v dvoch častiach. V prvej sme sa pozreli na trojicu celkov z piatych líg. 

TJ Družstevník Radimov 0:2 FK DAC 1904 Dunajská Streda

Líder V. ligy sa prepracoval medzi najlepších západniarov v pohári cez Brodské, Kostolné Kračany a Boleráz. Futbalový sviatok, aj takto by sa dalo charakterizovať vystúpenie vo 4. kole v podaní Radimova. Obec, ktorá má približne 600 obyvateľov, vyzvala v boji o osemfinále Dunajskú Stredu a vôbec sa nestratila, ba naopak. Klub zo Žitného ostrova pricestoval do Skalice, pretože Radimov mohol vďaka priateľským vzťahom využiť štadión na Letňáku. Líder V. ligy západ na ňom trápil favorita a cez polčas svietilo na tabuli skóre 0:0. V druhom dejstve sa už preukázala kvalita hostí. Po presných hlavičkových zakončeniach Ramireza a Beskorovajnyiého postupovali ďalej hráči DAC-u. „Účinkovanie hodnotíme len v superlatívoch. Cieľom bolo obhájiť minuloročné 2. kolo a postup do 3. kola bol nevysloveným želaním. Štvrté kolo je historický úspech pre náš klub, takže veľká spokojnosť. Zápas v Skalici s fortunaligovou Dunajskou Stredou bol už len krásnou čerešničkou na torte,“ neskrýval nadšenie prezident klubu Peter Biskupič. Stretnutiu pomohol aj fakt, že sa hralo pod umelým osvetlením. Dôkazom toho je fantastická divácka návštevnosť, ktorou Záhoráci podčiarkli význam hracieho plánu Slovenského pohára. Podotýkame, že duel videlo vyše 2200 divákov! „Vnímam to ako odmenu za dlhoročnú prácu všetkých, ktorí sa o futbal v Radimove starajú – od hráčov cez realizačný tím až po skvelých fanúšikov, tí spolu s nami precestovali množstvo kilometrov. Naozaj skvelý pocit, jedinečný, doprial by som ho každému, kto robí okolo futbalu. Vidieť takmer zaplnený štadión v Skalici je pre nás všetkých niečo, čo v živote zažijete možno len raz, aj keď si prajem, aby sa história opakovala,“ dodáva Peter Biskupič.

image
Venezuelčan Eric Ramirez strelil v 64. minúte postupový gól
Autor: Ernő Lelkes
Zdroj: FK DAC 1904 Dunajská Streda

TJ Družstevník Jacovce 0:8 FC Spartak Trnava

Na súpera z najvyššej možnej kategórie sa tešili vo 4. kole aj v Jacovciach. Zástupca V. ligy stred si vykopal atraktívneho súpera cez Piešťany, Šoporňu a Alekšince. Žreb dal následne po dvoch rokoch opäť dohromady TJ Družstevník Jacovce a FC Spartak Trnava. V sezóne 2017/2018 sa stretli v 2. kole. Andeli vtedy vyhrali v majstrovskej sezóne pod Nestorom El Maestrom vysoko 10:0, pričom aj tentoraz sa Trnavčania blížili k dvojcifernému výsledku. „Pôsobenie na pohárovej mape hodnotím pozitívne. Teší ma, že sme sa prebojovali do štvrtého kola, v ktorom nám žreb prisúdil Spartak Trnava. Privítať po 2 rokoch atraktívneho súpera s bohatou futbalovou históriou bol znova krásny zážitok. Napriek nelichotivému skóre sme si to všetci užili,“ hovorí tréner Jacoviec Roman Jakubička. Úvodný výkop obstarali slávni rodáci z Jacoviec, majster Európy z Belehradu, bývalý tréner slovenskej reprezentácie a Spartaka Ladislav Jurkemik a internacionál Peter Herda. 

image
Úvodný výkop v podaní Ladislava Jurkemika (vľavo) a Peter Herda (vpravo)
Autor: Lukáš Grinaj
Zdroj: FC Spartak Trnava

Paradoxne úvodnú šancu mal v 10. minúte domáci Michalec, no potom prebrali opraty do rúk futbalisti z Malého Ríma. Po štvrťhodine otvoril skóre Dangubič a v 39. minúte pridal aj druhý gól. Po zmene strán sa presadil Sobczyk a presne po hodine hry skompletizoval svoj hetrik Dangubič. Postupne sa do listiny strelcov zapísali ešte Horvát, Yilmaz, opätovne Sobczyk a Mihálek, ktorý v 83. minúte stanovil volejom na konečných 0:8. „Futbal by sa mal hrať pre ľudí a presne o tom je táto súťaž. Pred dvomi rokmi prišlo na duel s Trnavou okolo 1500 divákov. Minulý týždeň k nám zavítalo asi 1000 fanúšikov, za čo im samozrejme patrí veľká vďaka,“ uzatvára Roman Jakubička. 

image
Chorvátsky záložník Filip Dangubič si proti Jacovciam z chuti zastrieľal
Autor: Lukáš Grinaj
Zdroj: FC Spartak Trnava

TJ Družstevník Bešeňov 1:7 MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Ľahký súboj rozhodne nečakal ani TJ Družstevník Bešeňov. Aktuálne druhý celok V. ligy východ privítal doma štvrté mužstvo uplynulého ročníka II. ligy MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Liptáci v minulej sezóne stroskotali v pohári pred bránami štvrťfinále s Nitrou až v pokutových kopoch, a tak postup cez Bešeňov mal byť jasnou záležitosťou. Naopak, Bešeňov chcel prekvapiť a po súperoch ako Zemné, Uhrovec a Levice ísť ďalej. „Postup do 4. kola je historickým úspechom bešeňovského futbalu. Doposiaľ sme sa dostali najďalej do 2. kola, takže sme s touto sezónou viac než spokojní,“ vysvetľuje predseda klubu Ladislav Vadkerti. Hráči z Liptova domácich nešetrili a už v 40. minúte bolo 0:5 v prospech hostí. Po prestávke pokračoval druholigista v nastolenom trende. V 53. minúte oslavoval Marko Lukáč hetrik. O chvíľu neskôr sa Tomáš Benkó podpísal pod čestný úspech Bešeňova. Posledné slovo si ale zobral Liptovský Mikuláš a postúpil po výsledku 1:7.

image
Liptovský Mikuláš si aj tento rok zahrá v osemfinále pohára
Autor: Tomáš Batiz
Zdroj: mikulas.dnes24.sk

„Tatran rozhodol o svojom postupe veľmi skoro a počas celého zápasu produkoval pre oko diváka zaujímavý futbal. Žiaľ, naši chlapci si loptu na kopačkách príliš neužili, čo sa prejavilo aj v konečnom výsledku,“ hodnotí Ladislav Vadkerti a dodáva: „V našej obci sme i napriek účasti druholigového celku mali futbalový sviatok. Slušne zaplnené tribúny, ktoré by som vedel porovnať s návštevnosťou derby zápasov v V. lige, po stretnutí potleskom ocenili výkony oboch celkov.“ 

Prečítané: 353x