SEMINÁR TRÉNEROV ZSFZ

11.12.2017, Iveta Šodelová

Seminár trénerov ZsFZ 9.12.2017

V sobotu 9. Decembra 2017 sa konal v kongresovej sále SPÚ v Nitre seminár trénerov regiónu západ. Zúčastnili sa na ňom tréneri s kvalifikáciou UEFA Grassroots C licencie a UEFA B licencie. Organizoval ho technický úsek SFZ v spolupráci s TMK ZsFZ . Po otvorení seminára koordinátorom pre vzdelávanie Rastislavom Vincúrom privítal trénerov predseda ZsFZ Pavol Šipoš, ktorý vo svojom úvodnom príhovore kvitoval veľký záujem o tento seminár. Podotkol, že vzdelávanie trénerov je posun dopredu a mal by mať dopad na kvalitu úrovne futbalu v regióne.

Ako prvý vystúpil lekár reprezentačného družstva MUDr. Ján Baťalík. V prednáške príčiny a následky preťažovania futbalistov sa zameral na svalovú a kĺbovú rovnováhu a nerovnováhu v bedrových a kolenných kĺboch. Poukázal na stabilizačné cvičenia pri odstraňovaní týchto disbalancií. Ďalej sa venoval regenerácii a rehabilitácii pri týchto zdravotných defektoch.

V nadväznosti na túto prednášku sa v ďalšej prednáške fyzioterapeut reprezentačného družstva Maroš Drinka a fyzioterapeut reprezentácie U-21 Martin Nozdrovický sa venovali špirálnej stabilizácie vo futbale, kde poukazovali na nesprávne návyky pohybov futbalistov pri behu a možnosti dostať športovcov do správnych pohybových návykov a tým zvýšiť ich výkonnosť a tiež zabrániť zbytočným zraneniam. Názorne v praktických ukážkach trénerom vysvetlili správnosť postupov a návody k tréningovému procesu.

Po obedňajšej prestávke Patrik Mojžiš vo svojej prednáške špecifiká v hernej príprave mládeže sa podrobne venoval tejto téme. Dával za príklad postupy v tréningovom procese mládeže v MŠK Žilina, kde pôsobí ako tréner U-14. Naznačil vo videoukážkach tréningové manéže, ktoré hráči absolvujú pravidelne v každej tréningovej jednotke. Cieľom je čo najviac dotykov s loptou a čo najviac krátkych, dlhých a prudkých prihrávok.

V poslednej prednáške sa Ján Rosinský venoval problematike postavenia trénera v amatérskom futbale a tiež plánovaniu v rámci týždenného mikrocyklu.

Na záver si 176 zúčastnených trénerov vyzdvihlo certifikáty o účasti na seminári, na základe čoho im bude predĺžená platnosť licencie na tri roky.

image
Autor: ZsFZ
Zdroj: ZsFZ
image
Autor: ZsFZ
Zdroj: ZsFZ
image
Autor: ZsFZ
Zdroj: ZsFZ
image
Autor: ZsFZ
Zdroj: ZsFZ
Prečítané: 226x