Turnaj rozhodcov a delegátov ZsFZ ovládla opäť Nitra
04.03.2018, Iveta Šodelová

Turnaj rozhodcov a delegátov ZsFZ ovládla opäť Nitra

Martina Radošovská/ZsFZ

Cez víkend sa v Mestskej športovej hale Klokočina v Nitre ukončilo obdobie halových turnajov ako sa patrí. Na turnaji rozhodcov a delegátov malo zastúpenie deväť oblastných futbalových zväzov, Levice, Dunajská Streda a Komárno sa nezúčastnili. Trinásty ročník priniesol do pravidiel novinku, po prvýkrát nemohli nastúpiť aktívni futbalisti, čo mnohým výberom urobilo riadny škrt v zostavách. Napriek tomu sa počas turnaja kontumovalo za neoprávnené štarty hráčov.

Skupina A (Nitra, Topoľčany, P. Bystrica, Trnava, N. Zámky)

Prvú skupinu jednoznačne ovládla Nitra, ktorá sa už pred turnajom netajila túžbou vyhrať a získať tak na arbitrovskom turnaji štvrté víťazstvo v rade za sebou. Ako domácemu tímu patril Nitre úvodný zápas s Topoľčanmi, ktoré hladko zdolali 4:0. V dobrom tempe pokračovali aj v stretnutí s Trnavou 2:0, či Považskou Bystricou 1:0, prekvapivá však bola remíza 0:0 s Novými Zámkami. Skupina A so sebou priniesla prevažne vyrovnané výkony, ale diváci mohli vidieť aj výborné gólové prestrelky ako v zápase P. Bystrica – Topoľčany 3:4. Pre Nové Zámky, ktoré sa v A-skupine umiestnili na poslednom mieste, sa turnaj skončil.

VÝSLEDKY SKUPINA A: Nitra – Topoľčany 4:0 (Kováč 4), Trnava – N. Zámky 3:0 (Haring 2, Jančovič), P. Bystrica – Topoľčany 3:4 (Galbavý, Mihálik, Pastorek – Patrovič 2, Zachar 2), Nitra – Trnava 2:0 (Šinka, Kováč), P. Bystrica – N. Zámky 2:0 (Pastorek 2), Trnava – Topoľčany 0:2 (Žember, Zachar), Nitra – N. Zámky 0:0, P. Bystrica – Trnava 1:1 (Galbavý – Jordanov), Nitra – P. Bystrica 1:0 (Jančok), N. Zámky – Topoľčany 2:3, (Jurčovič – Sák, Patrovič).

1. Nitra 4 3 1 0 7:0 10

2. Topoľčany 4 3 0 1 9:9 9

3. P. Bystrica 4 1 1 2 6:6 4

4. Trnava 4 1 1 2 4:5 4

5. Nové Zámky 4 0 1 3 2:8 1

 

Skupina B (Senica, Galanta, Prievidza, Trenčín)

Kým v prvej skupine bol víťaz jednoznačný, v druhej nebolo rozhodnuté až do posledného zápasu. Úvodný zápas Galatny s Prievidzou, sa skončil bezgólovou remízou. V nasledujúcom stretnutí zdolal Trenčín vysoko súpera zo Senice 5:1. Výsledky postupne naznačili, že o prvenstvo sa pobijú Galanta s Trenčínom, ten si však v skupine poriadne zavaril, keď boli jeho zápasy so Senicou a Prievidzou skontumované kvôlli neoprávnenému štartu hráča. Po kontumáciách sa lídrom skupiny stala Senica so 6 bodmi a Trenčín, ktorý si vybojoval jednu výhru a dve remízy, sa prepadol až na spodok tabuľky.

VÝSLEDKY SKUPINY B: Galanta – Prievidza 0:0, Senica – Trenčín 1:5 (B. Dutka – Tarabus 2, Osuský, Gago, D. Kováčik), Senica – Prievidza 2:1 (Petránek, M. Dutka – Jakubis), Galanta – Trenčín 1:1 (Flaska – Soldán), Trenčín – Prievidza 1:1 (D. Kováčik – Žiak), Galanta – Senica 2:0 (Hodúr, Flaska).

1. Senica 3 2 0 1 5:3 6

2. Galanta 3 1 2 0 3:1 5

3. Prievidza 3 1 1 1 4:2 4

4. Trenčín 3 0 1 2 1:7 1

 

ŠTVRŤFINÁLE:

Nitra – Trenčín 2:2, na pokutové kopy 3:2 (Kováč, Martiška – Kováčik, Soldán).

Trenčín v úvode prekvapil nabudenú Nitru, keď v 3. minúte vsietil gól Kováčik a dostal tak Trenčín do vedenia 0:1. To však netrvalo dlho a Nitra strelou Kováča vyrovnala - 1:1. Obe mužstvá pridali do konca zápasu ešte po góle (2:2) a o víťazovi museli rozhodnúť pokutové kopy, ktoré vyšli lepšie favoritovi turnaja.

Senica – Trnava 1:2 (Petránek – Jančovič, Haring).

Senica sa dostala rýchlo do vedenia gólom Petráneka, avšak húževnatá Trnava sa nevzdala a otočila výsledok na 1:2 po góloch Jančoviča a Haringa.

Topoľčany – Prievidza 3:0 (Žember 2, Šlosár).

Ďalšie stretnutie vyšlo Topoľčanom, ktoré sa dostali do vedenia Žemberom z priameho kopu. Neskôr sa strelecky presadil Šlosár a na konečných 3:0 uzavrel opäť Žembera.

Galanta – Považská Bystrica 1:3 (Flaskár – Pastorek 2, Galbavý).

V poslednom vyraďujúcom zápase Galanta nestačila na Považskú Bystricu a so siahnutím na prvé priečky sa tak musela rozlúčiť.

 

O 7. MIESTO

Boj o siedme miesto bol čisto v réžii Trenčína, ktorý zdolal vysoko Prievidzu - 6:1 (Tarabus 3, Kováčik 3 – Gulvaš).

 

SEMIFINÁLE:

Nitra – Topoľčany 2:1 (Kováč, Jančok – Zachar).

Nitra bola už blízko svojho cieľa a nemala v úmysle nechať si ujsť finále, preto zo seba v zápase s Topoľčanmi vydala maximum. V úvode zápasu sa opäť presadil jeden z najvýraznejších hráčov turnaja Kováč a na 2:0 zvýšil Jančok. Aj keď so znižujúci gólom Zachara prišla ešte iskra nádeje pre Topoľčany, na Nitru to nestačilo.

Trnava – Považská Bystrica 3:1 (Haring 3 – Galbavý).

Zatiaľ čo sa Trnava v skupinových zápasoch nejavila ako mužstvo, ktoré by sa mohlo prebojovať do finále, vo vyraďovacích zápasoch naplno ukázala svoju kvalitu. Podobne ako Nitra, aj Trnava mala na turnaji svoju výraznú hráčsku tvár, ktorou bol Haring a tromi krásnymi gólmi zabezpečil Trnave víťazstvo.

 

Čím bližšie k finále, tým viac drámy

O 5. miesto: Senica – Galanta 1:1, na pokutové kopy 3:2 (M. Dutka – Forró).

Boj o 5. miesto bol nerozhodným do posledných sekúnd. Taký bol výkon v prevedení Senice s Galantou. Na strelu Dutku odpovedal Forró a remízu 1:1 rozsekli až pokutové kopy. Tie však boli poriadne dramatické a po prvej sérii nie a nie nájsť víťaza 2:2. Rozuzlenie priniesla až druhá séria penált, z ktorej vyšla šťastnejšia Senica 3:2.

O 3. miesto: Topoľčany – Považská Bystrica 2:2, na pokutové kopy 3:1 (Šlosár, Mokoš – Vamžo 2).

V podobnom duchu sa nieslo aj stretnutie o 3. miesto, avšak tu sa rýchlo do vedenia dostali Topoľčany dvomi presnými strelami Šlosára a Mokoša. Keď už to vyzeralo, že by mohli zo zápasu vyjsť ako víťazi bez akýchkoľvek problémov, začala pritvrdzovať aj Považská Bystrica. Hviezdou zápasu sa stal Vamža, ktorý najskôr znížil na 2:1, vzápätí však vyrovnal na 2:2. Opäť sa dostalo na pokutové kopy, tentokrát však s jednoznačným výsledkom pre presnejšie Topoľčany.

Finále: Nitra – Trnava 4:2 (Kováč 2, Jančok, Šinka – Haring, S. Krivošík)

V hale sa túžobne očakávalo finále dvoch najlepších celkov a to so sebou prinieslo všetko čo malo. Dravosť, drámu, bojovnosť a dokonca aj gesto fair play. Domáci nasadili vysoké tempo, čo zúročili hneď v úvode gólom Jančoka. Po ňom diváci mohli vidieť najkrajší gól zápasu, kedy v 3 minúte Kováč zavesil ďalekonosnú strelu do šibenice na 2:0. S pribúdajúcim časom však bola aj Trnava čoraz nebezpečnejšia, najskôr ich strelu zastavila tyč, no o pár minút bol už úspešný Haring – 2:1. V 11. minúte vyrovnal na 2:2 Krivošík a napätie stúpalo. Nitra nastrelila žŕdku, neskôr brvno a ďalšie strely tesne míňali trnavskú bránu. Vrcholom zápasu sa stalo fair play hosťujúceho brankára Polakoviča, ktorý sa za nerozhodného stavu priznal k tomu, že sa lopty predsa len dotkol. Domáci kopali roh, z ktorého skóroval Šinka na 3:2. V závere sa ešte predviedol nepochybne najlepší strelec turnaja Kováč, ktorý zaklincoval víťazstvo na 4:2. Nitra si tak vybojovala neuveriteľné víťazstvo, ktoré sa zapíše do dejín regionálneho futbalu.

Pár slov k výkonom na turnaji od najlepšieho strelca Ladislava Kováča: „Do turnaja sme išli s tým, že chceme zvíťaziť, a o to viac, že sa hralo na domácej pôde. Začali sme výhrou nad Topoľčanmi 4:0, tam sme sa chytili, aj sa mi darilo strelecky už od začiatku, potom ale prišiel trochu útlm z našej strany, ale nakoniec sme to dotiahli do víťazného konca, aj keď nám vo štvrťfinále už priháralo a postúpili sme až na penalty, ale nakoniec sa ukázala naša sila, že sme silné mužstvo a dotiahli sme to až od úspešného konca.“

Turnaj zhodnotil aj predseda ZsFZ Ladislav Gádoši: „Po organizačnej, ale aj športovej stránke som s úrovňou turnaja maximálne spokojný, okrem toho, že rozhodcovia vedia rozhodovať, bolo evidentné, že vedia hrať dobre aj futbal. Vyvrcholením turnaja bol jeden nádherný finálový zápas medzi Nitrou a Trnavou, ktorý mal naozaj svoju kvalitu a náboj, navyše sme moli vidieť absolútne korektný postoj fair play brankára Trnavy. Som rád, že toto gesto bolo v závere turnaja aj ocenené. Do jarnej časti prajem rozhodcom, aby im to išlo aj s píšťalkou tak dobre ako s loptou.“

O pár slov sme požiadali aj Štefana Kormana, predsedu ObFZ Nitra: „V prvom rade som rád, že sme organizačne zvládli turnaj po všetkých stránkach a všetci boli spokojní. Z druhého pohľadu som turnaj prežíval ako predseda domáceho futbalového zväzu, vyhrali sme turnaj štvrtýkrát v rade, čo určite nie je náhoda a aj napriek tomu, že sme museli hrať bez rozhodcov, ktorí hrajú aktívne futbal, sme ukázali, že máme silu a verím, že toto nezmyselné pravidlo sa v ďalších ročníkoch opraví. Aby sme ukázali, že chceme mať z futbalistov dobrých rozhodcov. Mojim chlapcom gratulujem a ďakujem, boli úžasní a skvele reprezentujú náš zväz. Za odmenu idú do Olomouca.“

INDIVIDUÁLNE OCENENIA

Najlepší hráč: Michal Haring (Trnava).

Najlepší brankár: Lukáš Pecek (Nitra).

Najlepší strelec: Ladislav Kováč (Nitra).

 

Konečné poradie: 1. Nitra, 2. Trnava, 3. Topoľčany, 4. Považská Bystrica, 5. Senica, 6. Galanta, 7. Trenčín, 8. Prievidza, 9. Nové Zámky.

AKO NASTÚPILI:

OBFZ NITRA: L. Pecek, K. Gajan – M. Jančok, P. Bányi, J. Hybský, A. Martiška, L. Kováč, M. Šinka, M. Turba, J. Lenický, R. Berec.

OBFZ TOPOĽČANY: J. Gális – P. Patrovič, I. Šlosár, M. Mokoš, J. Soboňa, M. Grznár, M. Sák, P. Žember, M. Kiss, T. Zachar, M. Petruš.

OBFZ NOVÉ ZÁMKY: L. Sárai – L. Ďurčovič, V. Csepregi, M. Vörös, P. Novorský, D. Sós, S. Greguš, D. Kukan, D. Polena, M. Valko, R. Slatárovič, D. Husár.

OBFZ TRNAVA: M. Chudjak – T. Santa, M. Krivošík, S. Krivošík, P. Jordanov, M. Jančovič, R. Polakovič, B. Bartko, M. Haring, M. Köppl, P. Krapka, C. Kalčík.

OBFZ GALANTA: R. Královič – A. Forró, A. Flaska, R. Flaskár, G. Lelovics, P. Hodúr, M. Barczi, A. Juhos, P. Jeremias, D. Bogár, Zs. Fehér.

OBFZ PRIEVIDZA: J. Feranec – M. Bezák, M. Žiak, V. Varga, B. Zaťko, K. Jurík, M. Gendiar, V. Gulvaš, I. Jakubis.

OBFZ TRENČÍN: T. Vaňo, D. Poruban – J. Dendis, D. Kováčik, M. Čaja, S. Gago, R. Soldán, M. Dragula, M. Jakúbek, M. Tarabus, M. Kačička, J. Osuský.

OBFZ SENICA: R. Srnec – M. Dutka, B. Dutka, J. Rosa, I. Petránek, P. Mráz, P. Rusinko, R. Španka.

OBFZ POVAŽSKÁ BYSTRICA: I. Orálek – A. Hrenák, P. Rojko, M. Galbavý, S. Balušík, M. Proč, M. Vamžo, B. Mihálik, P. Pastorek, J. Juríček, R. Meluch, D. Sklenár.

 

Prečítané: 33x