vyžrebovaná LIGA NÁRODOV: súpermi Slovákov bude Česko a Ukrajina

24.01.2018, Iveta Šodelová

LIGA NÁRODOV: SLOVÁKOM PRISÚDIL ŽREB UKRAJINU A ČESKO

24. Január 2018

 

LAUSANNE (SITA/SFZ) - Futbalisti Ukrajiny a Česka sú súpermi slovenskej reprezentácie v 1. skupine v rámci B-divízie európskej Ligy národov 2018/2019. Rozhodol o tom stredajší poludňajší žreb vo švajčiarskom Lausanne. 

Slovensko pred žrebom figurovalo v rámci B-divízie v prvom výkonnostnom koši, Ukrajina v druhom a Česko v treťom koši. Protivníkmi SR v premiérovej edícii súťaže mohli byť aj Švédsko, Írsko, Bosna a Hercegovina (2. kôš), Severné Írsko, Dánsko a Turecko (3. kôš). Liga národov je nový projekt UEFA; prinesie viac súťažných súbojov na úkor tradičných prípravných zápasov a aj príležitosť prebojovať sa na európsky šampionát pre krajiny z nižších poschodí rebríčka.

UEFA v októbri zverejnila rozdelenie krajín do divízií, Slovensko figuruje v druhej (B) zo štyroch (A, B, C, D). Za účasť v B-divízii Ligy národov zinkasuje Slovenský futbalový zväz (SFZ) milión eur. Ak SR triumfuje v skupine, získa ďalší milión. Päťdesiatpäť krajín rozdelili do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v renkingu národných mužstiev, v ktorom koeficient krajiny vznikol na základe výsledkov z MS 2014 (aj kvalifikácia), ME 2016 (aj kvalifikácia) a MS 2018 (len kvalifikácia). Slovákom patrí 16. priečka. Najlepších 12 krajín preniklo do A-divízie, ďalších 12 do B-divízie, nasledujúcich 15 do C-divízie a zostávajúcich 16 do D-divízie. V "áčku" a "béčku" sú štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné.

Zápasy v skupinách naplánovali na september až november 2018, hrá sa systémom každý s každým doma aj vonku. Najslabšie mužstvo z každej zo skupín A, B a C-divízie klesne o jednu divíziu, víťaz každej zo skupín B, C a D-divízie postúpi do vyššej. Víťazi štyroch skupín v rámci A-divízie si v júni 2019 zmerajú sily na finálovom turnaji, hostiteľa spomedzi nich vyberú v decembri. Ďalšia edícia Ligy národov je na programe počas ročníka 2020/2021.

Kvarteto tímov si prostredníctvom Ligy národov v play-off v marci 2020 vybojuje postup na ME 2020. V roku 2019 sa odohrá riadna kvalifikácia o postup na ME, z každej z desiatich skupín (päť päťčlenných a päť šesťčlenných) preniknú na šampionát dve krajiny. Žreb kvalifikácie sa uskutoční 2. decembra v írskom Dubline a krajiny pred ním rozdelia do výkonnostných košov práve na základe umiestnenia v Lige národov. Pre krajiny z B-divízie je kľúčové obsadiť vo svojej skupine prvé alebo druhé miesto a zabezpečiť si tak pozíciu v desaťčlennom 2. koši pri žrebe kvalifikácie ME 2020. Do prvého koša prenikne desať najlepších z A-divízie, do druhého koša zostávajúci dvaja z A-divízie a osem najlepších z B-divízie. Zostávajúci štyria z B-divízie - tí na 3. priečkach - budú vedno so šiestimi najlepšími z C-divízie súčasťou 3. koša a v kvalifikačnej skupine s dvoma miestenkami na ME sa nevyhnú dvom papierovo silnejším protivníkom. Pre každú zo štyroch divízií Ligy národov platí nasledovné: štyria najlepší, ktorí nepostúpia na ME prostredníctvom riadnej kvalifikácie, zabojujú v play-off o jednu miestenku na šampionát. Play-off sa skladá zo semifinále (hrá sa na jeden zápas na pôde lepšie umiestneného tímu) a finále (hostiteľa určí žreb).

Zloženie skupín B-divízie európskej futbalovej Ligy národov 2018/2019 podľa stredajšieho žrebu vo švajčiarskom Lausanne: 
1. skupina: Slovensko, Ukrajina, Česko
2. skupina: Rusko, Švédsko, Turecko
3. skupina: Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Severné Írsko
4. skupina: Wales, Írsko, Dánsko

Nasadenie krajín B-divízie do výkonnostných košov pred žrebom: 
1. kôš: Rakúsko, Wales, Rusko, SLOVENSKO
2. kôš: Švédsko, Ukrajina, Írsko, Bosna a Hercegovina
3. kôš: Severné Írsko, Dánsko, Česko, Turecko

Termíny: 
1. kolo skupinovej fázy: 6. - 8. septembra 2018
2. kolo skupinovej fázy: 9. - 11. septembra 2018
3. kolo skupinovej fázy: 11. - 13. októbra 2018
4. kolo skupinovej fázy: 14. - 16. októbra 2018
5. kolo skupinovej fázy: 15. - 17. novembra 2018
6. kolo skupinovej fázy: 18. - 20. novembra 2018
Žreb finálového turnaja: začiatok decembra 2018
Finálový turnaj: 5. - 9. júna 2019
Žreb play-off o účasť na ME 2020: 22. novembra 2019
Play-off o účasť na ME 2020: 26. - 31. marca 2020

HLASY Z LAUSANNE:

JÁN KOVÁČIK (prezident SFZ): „Som spokojný s Českom, teším sa aj preto, že si pripomíname 100 rokov od vzniku Československa a vzájomné zápasy budú dôstojnou oslavou výročia aj na tejto úrovni. Namiesto Ukrajiny som si želal iného súpera, preferoval som Švédsko.“

ŠTEFAN TARKOVIČ (asistent trénera SR): „Žreb sme nemohli ovplyvniť a tak sme mohli iba čakať, koho nám Vladimír Šmiecer vyžrebuje. Možno aj na prianie početnej skupiny fanúšikov, ktorí si priali derby-zápasy s Českom, nás osud spojil v jednej skupine. Ukrajina aj Česko sú ťažkí súperi, nakoniec všetky mužstvá, ktoré boli v hre, sú veľmi vyrovnané. Zápasy proti Česku sú divácky veľmi atraktívne, som presvedčený o tom, že budú mať dobrú divácku kulisu. S Ukrajinou sme odohrali v poslednom období tri zápasy a dosiahli sme s nimi výru, remízu i prehru. Stretnutia boli herne aj výsledkovo vyrovnané. Trúfam si povedať, že z B úrovne to bol najťaší súper.“

image
Autor: sita
Zdroj: sita
image
Autor: zsfz
Zdroj: zsfz
Prečítané: 121x