20.09.1919, Marián Červenka

Zaujímavý i mimo trávnikov

20.09.1919, Marián Červenka
Pohľad na turnaj Danubia-Moravia Cup trochu inak
image
Autor: Marián Červenka
Zdroj: ZsFZ

Medzinárodný turnaj v Brne a priľahlom okolí dospel do zdarného konca. Naši chlapci boli bronzoví, no výsledky a umiestnenie nie sú vždy prvoradé. Obsadenie vysokej priečky bez prehry v riadnom hracom čase rozhodne potešilo nejedného priaznivca i doma na Slovensku. Danubia-Moravia Cup spojil na tri dni takmer 150 futbalistov zo šiestich krajín a práve medzinárodné vzťahy a priateľstvá sú základom už štvrtého opakovania tohto podujatia. „Futbal nie je možné izolovať. Je to celosvetový trend a je priam nutné sa porovnávať, aby sme vedeli, v ktorej krajine sa ako vyvíja. Podujatie obohatila aj prednáška trénera, ktorý pôsobí v štruktúrach Dinama Záhreb, a som presvedčený, že sme si všetci z tohto ročníka niečo odniesli,“ načrtol na úvod predseda domáceho JmKFS Vladimír Kristýn, na ktorého nadviazal predseda ZsFZ Ladislav Gádoši: „Pri možnosti vycestovať s našou výpravou som neváhal ani sekundu. Napriek nabitému programu som si našiel čas na stretnutie starých priateľov z rôznych krajín a, samozrejme, som si nechcel nechať ujsť výkony reprezentantov západu.“ 

image
Na foto zľava: Ladislav Gádoši, Vladimír Kristýn a Juraj Jánošík
Autor: Marián Červenka
Zdroj: ZsFZ

Spolu s predsedami JmKFS a ZsFZ sledoval celý turnaj predseda BFZ Juraj Jánošík. Futbalisti reprezentujúci okolie hlavného mesta nastúpili v druhej skupine a nakoniec obsadili 5. miesto. „Danubia-Moravia Cup má stúpajúcu úroveň a som rád, že myšlienka, ktorá vznikla pred piatimi rokmi, je úspešná. Nie je to len o športovom nasadení, ale aj o spoločenskom duchu. Odovzdávajú  sa tu skúsenosti, stretnú sa funkcionári a hráči. Turnaj bude mať o rok už piate pokračovanie opäť na Slovensku, konkrétne v Bratislave. V štartovom poli by sa mali predstaviť identické výbery ako na južnej Morave,“ hodnotí turnaj zakladateľ a iniciátor podujatia Danubia-Moravia Cup.

image
Autor: Marián Červenka
Zdroj: ZsFZ

Turnaj na južnej Morave nebol len o športových výkonoch, ale aj o stretnutiach mimo ihriska. Organizátori  pripravili  pre zástupcov všetkých výberov uprostred akcie slávnostnú večeru s kultúrnym programom. „Vychádzali sme z toho, čo je pre južnú Moravu autentické. Keďže tento región je centrom vinárskej kultúry, chceli sme v dostupnej vzdialenosti ukázať atmosféru pravej moravskej pivnice. Dúfam, že to bolo pre zúčastnených zaujímavé,“ vysvetľuje Vladimír Kristýn na margo posedenia v tradičnej pivničke a prehliadky Rajhradských kláštorných vínnych sklepov. „Slávnostnú večeru s programom hodnotím veľmi pozitívne. Turnaj, na ktorom participovalo 6 národov, má rozhodne medzinárodný charakter. Preto kvitujem krok organizátorov ukázať ostatným delegáciám tradičné juhomoravské vinárstvo s náučným a príjemným výkladom,“ uzatvára Ladislav Gádoši. 

Autor:Marián Červenka  / Zdroj:ZsFZ Autor:Marián Červenka  / Zdroj:ZsFZ
Prečítané: 291x